Produkt dnia
Baby Shower - pink
Baby Shower - pink
6,00 zł
szt.
Baby Shower - blue
Baby Shower - blue
6,00 zł
szt.
Princess
Princess
6,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Balonowy kurier

Balonowy kurier

Czy wiesz że wysyłki za pomocą balonów są jednym z rodzajów poczty powietrznej, a przesyłki takie są transportowane za pomocą wolnych balonów? Przesyłki zanim trafią do ostatecznego odbiorcy transportowane są najpierw do najbliższego urzędu pocztowego i stamtąd dostarczane

Pierwszy raz wysłano przesyłkę balonem 7 stycznia 1785 roku z Dover do Francji w okolice Calais.

Podczas pierwszego lotu balonowego w USA z Filadelfii do New Jersey niejaki Jean-Pierre Blanchard przewiózł prywatny list od ówczesnego prezydenta Jerzego Waszyngtona do właściciela ziemi, na której wyląduje balon Blancharda, był to jednocześnie pierwszy list dostarczony drogą lotniczą w USA.

Niestety balon nie jest rodzajem transportu powszechnie stosowanym ze względu na problemy jakie mogą mu towarzyszyć. Zmienny kierunek wiatru w szczególności na różnych wysokościach, ograniczona nośność oraz sam koszt helu używanego do napełniania balonów powodują że transport jest mało opłacalny i nieprzewidywalny.

Historia zna przypadki używania balonów w celu dostarczania listów, np. we wrześniu 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej – przesyłki z oblężonego Paryża. W 1926 roku w Polsce po raz pierwszy wykorzystano balony z przesyłkami pocztowymi, w okresie międzywojennym zabierały listy nadane przez filatelistów.

W obecnych czasach przewóz przesyłek przy użyciu balonów jest realizowany przy okazji zawodów balonowych, tzw. poczta specjalna. Listy takie są dodatkowo oznaczone.

Jeżeli chcesz sam zorganizować wysyłkę tradycyjnego listu za pomocą balonu lub wypuścić balony, pamiętaj że koniecznie musisz mieć zgodę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a balony możesz wybrać i kupić na balonylatajace.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl